Wesprzyj nas Fundacja Dietering

Co warto wiedzieć o poście warzywno-owocowym?

12 maja 2020

Co warto wiedzieć o poście warzywno-owocowym?

Na temat diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej krąży wiele informacji. Niestety część z nich nie jest zgodna z aktualnymi rekomendacjami samej autorki postu. Post jest szczególnym rodzajem głodówki leczniczej, która bezwzględnie musi zostać przeprowadzona według określonych zasad. Wszelkie odstępstwa od wytycznych niosą ze sobą ryzyko związane z przerwaniem mechanizmu odżywiania komórkowego.

Co zatem warto wiedzieć na temat słynnej diety warzywno-owocowej?

 

https://www.dietering.com/

https://www.zdrowaterapiasokowa.com/

https://www.dietering.com/post-warzywno-owocowy.html

 

  • Przygotowanie do diety

Post powinno poprzedzać odpowiednie przygotowanie do diety. Konieczne jest stopniowe modyfikowanie dotychczasowych przyzwyczajeń żywieniowych. Systematycznie należy eliminować żywność charakteryzującą się wysokim stopniem przetworzenia a jednocześnie wprowadzać żywność naturalną, szczególnie pochodzenia roślinnego. W trakcie trwania kuracji dopuszczalne jest stosowanie wyłącznie określonych warzyw, owoców i przypraw. Warto zatem zapoznać się z postną listą zakupów, a następnie wprowadzać surowce, które będą podstawą postu. Dla wielu z nas jest to duża odmiana, ponieważ obecna dieta jest bardzo uboga zarówno w warzywa, jak i owoce. Warto również skorzystać z diety roślinnej oferowanej przez catering dietetyczny.

  • Czas trwania diety

Minimalny czas trwania kuracji to 14 dni. Czas ten jest wystarczający aby uruchomić odżywianie wewnętrzne, które wpływa na eliminację powstałych złogów oraz wpływa na poprawę samopoczucia, poprzez dostarczenie błonnika, enzymów oraz witamin. Warto też wspomnieć że nawet jedno i kilkudniowe posty mają korzystny wpływ na organizm człowieka. Okres maksymalny postu to 42 dni. Warto obserwować reakcję organizmu
i samodzielnie regulować długość postu w zależności od efektu, który chcemy osiągnąć. Radą służy również dietetyk cateringu dietetycznego, który monitoruje przebieg postu
u podopiecznych.

 

https://www.dietering.com/

https://www.zdrowaterapiasokowa.com/

https://www.dietering.com/post-warzywno-owocowy.html

 

  • Co jeść i pić w trakcie postu

Podstawę przygotowania diety stanowią marchew, seler, buraki, rzodkiew, rzodkiewka, pietruszka, chrzan, kapusta, kalafior, brokuł, cebula, por, czosnek, dynia, kabaczki, ogórki, pomidory, papryka, szpinak, sałata, kiszonki, zielona pietruszka, koper, świeże zioła, przyprawy bez dodatków oraz sól. Dopuszczalnymi owocami są jabłka, grejpfruty, cytryny, kiwi, granaty, pomarańcze oraz ty dostępne sezonowo tj. porzeczki, maliny, śliwki, borówki. Owoce powinny stanowić zaledwie dodatek do diety a nie jej podstawę. Nieodzownym elementem postu warzywno-owocowego jest prawidłowe nawodnienie organizmu. Dozwolone napoje to woda, herbaty ziołowe i owocowe, kompoty bez dodatku cukru, świeżo wyciskane soki z wymienionych wyżej warzyw i owoców, zakwas buraczany, sok z kiszonej kapusty oraz wywary z warzyw. Wszystkie z powyższych wytycznych związanych
z przygotowaniem postu uwzględniają kucharze Dieterigu. Potwierdzeniem wiedzy
i umiejętności dietetyków oraz kucharzy jest certyfikat autorki postu w zakresie właściwego przestrzegania zasad jego przygotowania. Jeśli chcesz przeprowadzić post lecz obawiasz się braku czasu na przygotowanie całodziennego wyżywienia możliwość wyboru cateringu dietetycznego jest skierowana właśnie do Ciebie.

  • Kryzysy ozdrowieńcze

W czasie trwania postu mogą występować tzw. kryzysy ozdrowieńcze. Polegają one na nasileniu się dolegliwości chorobowych, z którymi borykaliśmy się w przeszłości. Kryzysy występują w różnym okresie trwania postu. W czasie ich trwania układ immunologiczny stara się zwalczyć stany zapalne w organizmie i uruchomia mechanizmy samoleczące. Objawami kryzysu ozdrowieńczego może być ból głowy, gorączka, biegunki, zawroty głowy, spadek energii, zdenerwowanie, niepokój, katar, bole stawów oraz objawy chorobowe z przeszłości. Większość z objawów ustępuje samoistnie. W czasie ich nasilenia zadbaj o właściwe nawodnienie i regenerację. Kwestię samopoczucia oraz przebieg postu zawsze można skonsultować z dietetykiem dostępnym dla Klientów.

 

https://www.dietering.com/

https://www.zdrowaterapiasokowa.com/

https://www.dietering.com/post-warzywno-owocowy.html

 

  • Wskazania do stosowania diety

Podstawowym wskazaniem do stosowania diety jest oczyszczenie organizmu z toksyn, poprawa funkcjonowania całego organizmu, obniżona odporność, polepszenie jakości snu, zwiększenie koncentracji, profilaktyka chorób nowotworowych, poprawa jakości życia w chorobach autoagresywnych, oczyszczenie na poziomie komórkowym, choroba wieńcowa, cukrzyca, nadciśnienie, otyłość brzuszna, miażdżyca, choroby skóry, alergie, migreny, zapalenie stawów, infekcje, zwyrodnienia stawów, zaparcia. Decyzja dotycząca rozpoczęcia postu powinna bezwzględnie zostać skonsultowana z lekarzem. Pod żadnym pozorem nie wolno też samodzielnie podejmować decyzji o odstawieniu leków lub modyfikacji ich dawek.

  • Przeciwskazania do stosowania diety

Przeciwskazanie do stosowania diety jest lęk przed ograniczeniem ilości pokarmu, który wpływa negatywnie na działanie mechanizmów samoleczących. Do pozostałych przeciwskazań należą ciężkie depresje, stosowanie leków działających hamująco na układ immunologiczny (sterydy, cytostatyki), cukrzyca typu I, brak wydolności narządów oraz stany po dokonanych przeszczepach, niedoczynność nadnerczy i nerek, gruźlica, kacheksja, choroby nowotworowe w stadium szacowanym jako zaawansowane, chemioterapia, krańcowe wyniszczenie organizmu, okres karmienia i ciąży.

https://www.dietering.com/

https://www.zdrowaterapiasokowa.com/

https://www.dietering.com/post-warzywno-owocowy.html

Partnerzy

 
Piwniczanka
Strefa 52
Cuda i Wianki Kwiaciarnia

Patroni medialni

 
Portal tenisowy
Offset magazyn