Wesprzyj nas Fundacja Dietering

Dieta bezglutenowa - co jest prawdą, a co mitem?

08 kwietnia 2020

Dieta bezglutenowa - co jest prawdą, a co mitem?

 

W obecnych czasach dieta bezglutenowa stała się stała się nie tylko lekiem niezbędnym w przypadku pewnych jednostek chorobowych ale również modą, która silnie zakorzeniła się w ludzkiej mentalności. Wynika to z silnego propagowania tego rodzaju eliminacji w życiu prywatnym osób publicznych, obecności blogów kulinarnych bazujących głownie na potrawach eliminujących gluten oraz zwiększonej dostępności do produktów tzw. gluten free.

Kiedy stosować dietę bezglutenową?

Bezwzględnym powodem do stosowania diety bezglutenowej jest celiakia- choroba trzewna, do której zdiagnozowania niezbędne jest wykonanie badań oraz konsultacje z lekarzem który przedstawia diagnozę oraz uwzględni zalecenia mające na celu poprawę stanu zdrowia pacjenta. Należy posiadać dużą wiedzę z zakresu żywienia, aby prawidłowo zbilansować jadłospis pacjentów z tą jednostką chorobową. Istotne jest również monitorowanie powstawania potencjalnych niedoborów pokarmowych które niesie za sobą stosowanie diety eliminacyjnej. Najczęstszymi problemami w przypadku nieprawidłowo skomponowanej diety bezglutenowej występują niedobory białkowo-energetyczne, niska podaż błonnika pokarmowego, oraz witamin z grupy B. Jeśli mimo prawidłowo skomponowanej diety
i przestrzegania jej wytycznych nie uzyskujemy żądanej poprawy stanu odżywienia organizmu, istnieją podstawy do poszerzenia diagnostyki oraz wprowadzenia suplementacji dostosowanej do wieku i płci oraz zapotrzebowania.

https://www.dietering.com

https://www.dietering.com/dieta-bez-glutenu-i-bez-laktozy.html

Zasada działania diety bezglutenowej

Dieta bezglutenowa polega na całkowitej eliminacji glutenu pochodzącego ze wszystkich naturalnych jego źródeł, jak również dodatków w których może być obecny gluten z racji zanieczyszczenia. Ograniczenie tylko samego pieczywa, makaronów oraz słodkich wypieków nie stanowi podstaw do stwierdzenia przejścia na dietę bezglutenową. Jeśli istnieją medyczne podstawy do całkowitej eliminacji glutenu należy wybierać takie zboża jak: gryka, kukurydza, amarantus, proso, ryż, komosę ryżową, teff lub tapiokę. Warto również pamiętać, że owies może być zanieczyszczony glutenem- jeśli chcemy, aby był obecny w diecie bezglutenowej należy wybierać tylko ten certyfikowany. Podstawą dokonywania wyborów jest umiejętne czytanie etykiet produktów spożywczych.

Poprawa samopoczucia- efekt placebo

Powszechnym zjawiskiem jest opinia że eliminacja glutenu wpływa na poprawę samopoczucia szczególnie pod względem pracy przewodu pokarmowego oraz stosunkowo szyba redukcja masy ciała. Pamiętajmy jednak, że czynnikiem wpływającym na pogorszenie samopoczucia może być niezdiagnozowana Nieceliakalna Nietoleranacja Glutenu, zespól jelita drażliwego, alergie pokarmowe np. na laktozę oraz szereg innych czynników. Istotna jest zatem szczegółowa diagnostyka, obserwacja, współpraca z lekarzem oraz dietetykiem, który wskaże właściwy kierunek działania. Jeśli specjalista uzna podstawność wprowadzenia diety eliminacyjnej, będzie to poparte wynikami badań. Działanie na własną rękę w aspekcie długoterminowym może przynieść więcej szkód dla naszego organizmu, niż pozytywnego oddziaływania.

https://www.dietering.com

https://www.dietering.com/dieta-bez-glutenu-i-bez-laktozy.html

 

Dieta bezglutenowa z redukcja masy ciała

Spadek wagi jest naturalną konsekwencją ograniczenia dostępności węglowodanów dla naszego organizmu- szczególnie tych charakteryzujących się wysokim stopniem przetworzenia. Nie na zatem istotnej zależności pomiędzy wykluczeniem samego glutenu jako mieszaniny białek roślinnych, a spadkiem masy ciała. Ponadto, eliminacja wspomnianego wcześniej pieczywa, makaronów czy wyrobów cukierniczych powoduje zmniejszenie ilości dostarczanej energii, co wpłynie na redukcją masy ciała z powodu ujemnego bilansu energetycznego, a nie eliminacji samego glutenu. W przypadku energetycznej wartości pożywienia warto również pochylić się nad dodatkami z którymi konsumujemy do pieczywa, makaronów oraz ciasta. Najczęściej są to tłuste wędliny, sery, gęste sosy które charakteryzują się wysoką zawartością tłuszczu oraz kremy. Ich eliminacja na rzecz np. sałatki z amarantusem, pestkami i lekki sosem naturalnie związane będzie ze zmniejszeniem kaloryczności potrawy to w konsekwencji przełoży się na oczekiwaną redukcję masy ciała. Makarony czy pieczywo samo w sobie nie powoduje zwiększenia masy ciała - ważne są dodatki z którymi serwujemy je na naszych stołach. Zmiana sposobu odżywiania na zdrowe produkty w tym warzywa będące źródłem błonnika, dotychczas nieobecne w codziennej diecie bezpośrednio przełoży się na poprawę samopoczucia oraz korzystnie wpłyną na pracę przewodu pokarmowego.

Dieta bezglutenowa powinna być stosowana tylko przez osoby które tego potrzebują. W przypadku celiakii bezwzględnie należy przestrzegać tych wytycznych. Istnieją również badanie potwierdzające słuszność eliminacji glutenu w chorobach autoimmunologicznych.

Indywidualne podejście kluczem do sukcesu

Żywienie jest dynamiczną dziedziną nauki która ciągle ewoluuje. Nie wykluczone, że za jakiś czas pojawią się głosy potwierdzające inną tezę. Ważne jest jednak indywidualne podejście. To co służy ogółowi, niekoniecznie może przynieść oczekiwany efekt u Ciebie. Jeśli znajdziesz się w sytuacji w której dieta eliminacyjna będzie podstawna zachęcamy do podjęcia współpracy z cateringiem dietetycznym Dietering. Zespół specjalistów zadba
o Ciebie i Twoje zdrowie.

https://www.dietering.com

https://www.dietering.com/dieta-bez-glutenu-i-bez-laktozy.html

Partnerzy

 
Piwniczanka
Strefa 52
Cuda i Wianki Kwiaciarnia

Patroni medialni

 
Portal tenisowy
Offset magazyn