Wesprzyj nas Fundacja Dietering

Dieta dla seniorów

18 sierpnia 2020

Wraz z upływem lat w organizmie człowieka zachodzi szereg zmian, które są zjawiskiem naturalnym. Jeśli mimo upływu lat cieszysz się dobrym zdrowiem i kondycją warto znać podstawowe wytyczne dotyczące zaleceń żywieniowych dla Seniorów. Jeśli liczne problemy związane z wiekiem podeszłym nie dotyczą bezpośrednio Ciebie, świadomość potrzeb oraz trudności, z którymi muszą się mierzyć ułatwią Ci zrozumienie ich sytuacji, której każdy z nas kiedyś doświadczy.

Zmiany zachodzące w organizmie

Starzenie jest procesem nieodwracalnym. Dotyczy ono zarówno wyglądu zewnętrznego jak i wydolności organizmu pod względem funkcjonowania np. narządów wewnętrznych czy mózgu. Podstawową kwestią bezpośrednio związaną z wiekiem dojrzałym jest znaczące ograniczenie aktywności fizycznej oraz sprawności. Często obserwowane są trudności w poruszaniu oraz ograniczona samodzielność. Ma to wpływ na perystaltykę jelit. Seniorzy również borykają się z brakami w uzębieniu, zmniejszoną ilością wydzielanej śliny oraz enzymów trawiennych. Z tego powodu wybierają te produkty spożywcze, które nie sprawiają trudności w konsumpcji np. chętnie sięgają po przecierane zupy rezygnując z surowych warzyw, owoców lub produktów pełnoziarnistych będących źródłem błonnika pokarmowego. Kolejnym ograniczeniem bywają liczne, często współistniejące jednostki chorobowe takie jak cukrzyca, osteoporoza, zaburzenia gospodarki lipidowej, brak wydolności pracy nerek, nowotwory, choroby zapalne jelit czy refluks. Wymuszają one sięganie po „bezpieczne” produkty, które nie powodują pogorszenia samopoczucia ale ich częstotliwość występowania sprawia, że jadłospis jest monotonny i dostarcza wybiórcze składniki pokarmowe w różnej, często niedostatecznej ilości.

Dieta dla Seniora

Dieta dla Seniora powinna uwzględniać występujące jednostki chorobowe oraz uwzględniać możliwości podopiecznego. Warto również zwrócić uwagę na to by zachować pewne standardy, do których senior jest przyzwyczajony. Osoby w wieku podeszłym ciężko adoptują się do dużych zmian. Chęć wprowadzenia ich za wszelką cenę będzie skutkowała zniechęceniem i „zamknięciem” się na pozytywne zmiany. Istotną czynnikiem są również możliwości zaopatrywania się w produkty spożywcze (ich dostępność) oraz kwestie finansowe. Warto proponować produkty, które nie będą sprawiać problemu w aspekcie zakupów oraz nie będą obciążać budżetu.

https://www.dietering.com/dieta-sw-hildegardy.html

Ogólne wskazówki żywieniowe dla Seniorów:

  • Posiłki powinny być przyjmowane regularnie ale w mniejszych porcjach- ośrodek głodu i sytości często nie daje wystarczająco mocnych sygnałów aby Senior zorientował się, że czas na podwieczorek lub śniadanie. Warto zachęcać do obecności dań przekąskowych (II śniadanie i podwieczorek), które zapewnią sytość przed głównymi posiłkami.
  • Nabiał - jego obecność korzystnie przeciwdziała zmianom struktury kośćca (osteoporoza). Dieta bogata w wapń pochodzący z twarogów, mleka, jogurtów wpłynie na stan kości i zębów. Warto jednak zwrócić uwagę na laktazę- enzym rozkładający laktozę czyli cukier mleczny. Wraz z wiekiem ilość tego enzymu może znacząco spadać co będzie powodowało problem ze strony przewodu pokarmowego np. po spożyciu mleka. W takiej sytuacji warto sięgać po produkty fermentowane np. jogurt, kefir.
  • Woda - jej zbyt mała ilość powoduje odwodnienie, które może skutkować osłabieniem, zaburzeniami świadomości, zawrotami i bólami głowy, utratą przytomności. Woda pełni funkcje termoregulacyjne oraz jest niezbędna do usuwania z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Seniorom trudno wypijać 2-2,5 l wody. Wynika to z braku pragnienia. Często przypominają sobie o pragnieniu gdy widzą butelkę z wodą. Warto zatem zadbać aby była ona zawsze „pod ręką”.
  • Warzywa i owoce - są niezbędnym elementem diety, która dostarcza witamin, składników mineralnych oraz wody. Dobrze jest wybierać te o miękkiej strukturze lub poddawać je obróbce cieplnej. Warto również sięgać po te dostępne sezonowo, szczególnie na naszym rodzimym rynku. Są ona tańsze i łatwiej dostępne. W diecie powinny też pojawiać się nasiona roślin strączkowych.
  • Produkty zbożowe - warto zadbać o obecność tych, które będą chętnie i łatwo konsumowane. Jeśli chleb z ziarnami sprawia problem ze względu na strukturę oraz możliwości konsumpcyjne (np. proteza) warto sięgać po razowe makarony oraz kasze.
  • Mięso - spożywaj z umiarem, szczególnie mięso charakteryzujące się wysoką zawartością tłuszczu (wieprzowina). Wybieraj mięsa białe (kurczak, indyk) poddane delikatnej obróbce cieplnej np. gotowane na parze lub pieczone w folii.
  • Ryby- jako cenne źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych powinny gościć w jadłospisie około 2 razy w tygodniu. Są cennym źródłem składników mineralnych np. jodu.
  • Tłuszcze- wybieraj zdrowe tłuszcze, szczególnie te pochodzenia roślinnego.
  • Cukier, słodycze oraz sól powinny zostać ograniczone do minimum bez względu na stan zdrowia.

https://www.dietering.com/dieta-o-niskim-indeksie-glikemicznym.html

Dieta dla Seniora powinna być lekkostrawna, urozmaicona tak aby wspomagała organizm w walce z licznymi dysfunkcjami. O ile to możliwe warto wdrażać aktywność fizyczną dostosowaną do możliwości oraz kondycji. Podejście holistyczne gwarantuje zachowanie zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Jeśli masz problem z właściwym bilansowaniem posiłków i borykasz się z zaburzoną gospodarką cukrową skorzystaj z oferty cateringu dietetycznego skierowanego dla diabetyków. Dieta skomponowana została tak aby niski indeks glikemiczny wspomagał organizm w walce z cukrzycą lub insulinoopornością.

https://www.dietering.com/oferta.html

Partnerzy

 
Piwniczanka
Strefa 52
Szubryt
Lasy Państwowe Stary Sącz
Tessa
Rebel Electro
Biodermic
Hotel Ibis Styles
Drogi i Mosty - Jan Kaczmarczyk

Patroni medialni

 
Portal tenisowy
Offset magazyn
Uroda i Zdrowie