Wesprzyj nas Fundacja Dietering

Dieta dla sportowca ACTIVE

03 marca 2020

Dieta dla sportowca ACTIVE

Aktywność fizyczna jest nieodzownym elementem życia każdego człowieka, i wynika z wrodzonych potrzeb organizmu. Właściwie dobrana specyfika aktywności sprzyja rozwojowi organizmu, poprawie sprawności fizycznej oraz poprawie kondycji psychicznej. Codzienna aktywność fizyczna połączona z odpowiednio zbilansowaną dietą jest kluczem do dobrego stanu zdrowia, którym można cieszyć się przez wiele lat.

Wraz z zwiększoną aktywnością wzrasta również zapotrzebowanie energetyczne organizmu oraz związane z tym strategie żywieniowe, które w diecie dla sportowca wciąż budzą wiele emocji. Żywienie osób aktywnych fizycznie łączy więc w sobie szereg różnorodnych czynników, w szczególności fizjologicznych, biochemicznych oraz psychologicznych. Faktem jest, że właściwie zaplanowana strategia żywieniowa stanowi wsparcie dla każdego rodzaju aktywności fizycznej. Każdy z nas jest inny, charakteryzuje się inną masą ciała oraz jej składem. Ponadto czynniki współistniejące powodują, że zapotrzebowanie energetyczne również są zmienne.

https://www.dietering.com/dieta-active.html

Kluczem do właściwego planu żywieniowego jest indywidualne podejście, które możemy zaplanować po właściwie przeprowadzonym wywiadzie żywieniowym. Część osób charakteryzuje się zwiększonym zapotrzebowaniem na energię oraz białko, u innych zaś lepiej sprawdzi się dieta z wyższą podażą węglowodanów czy tłuszczy. Mimo różnorodności aktywności fizycznej jedno jest pewne - dieta powinna odżywiać podopiecznego oraz zabezpieczać podaż wszystkiego co niezbędne, do maksymalizacji osiągniętych efektów. Niewłaściwie zbilansowana dieta będzie ograniczać zdolności wysiłkowe, co bezpośrednio przekłada się na osiągane wyniki.

Węglowodany

Model żywienia sportowców zawsze kojarzony jest z większą podażą białka. Pełni ono szeregu uzasadnionych funkcji, jednak to węglowodany są podstawowym i najbardziej ekonomicznym źródłem energii, limitującym wydolność organizmu. Węglowodany szczególne miejsce zajmują przy wysiłkach długich lub wykonywanych ze zmienną intensywnością. Wyczerpanie zapasów glikogenu zmagazynowanego w mięśniach związane jest odczuwaniem zmęczenia oraz spadkiem intensywności wysiłku, a w konsekwencji pogorszeniem zdolności ruchowych i spadkiem koncentracji.

https://www.dietering.com/dieta-active.html

Białko

Drugim ważnym wspomniany wyżej makro składnikiem jest białko. Charakteryzowane jako składnik budulcowy, jest niezbędne do rozbudowy i regeneracji białek mięśniowych. Białka są także zużywane do produkcji hormonów, enzymów oraz komórek układu immunologicznego. W warunkach niedostatku energii, mogą być paliwem energetycznym dla pracujących mięśni, jednak nie jest to stan korzystny dla organizmu (właściwa podaż energii oszczędza aminokwasy). Zapotrzebowanie sportowców na białko należy rozpatrywać ze względu na charakter uprawianej dyscypliny sportu oraz stopień zaawansowania zawodnika. Zmierzając w tym kierunku można stwierdzić, że zapotrzebowanie na wysokiej jakości białko, przy wysiłkach o charakterze oporowym jest wyższe niż w innych rodzajach wysiłku fizycznego. Należy pamiętać, iż zwiększone spożycie białka (powyżej ilości zalecane), nie przekłada się na rozwój tkanki mięśniowej, gdyż jej rozbudowę umożliwia aktywność fizyczna. Wyższa niż zalecana podaż białka może być stosowana w czasie kontuzji oraz okresowo, np. w celu ochrony beztłuszczowej masy ciała. Co ważne, białko to powinno być pełnowartościowe i charakteryzować się wysoką wartością biologiczną, związaną z optymalną zawartością aminokwasów (w tym głównie leucyny). Pełnowartościowymi białkami pod względem odżywczym są produkty pochodzenia zwierzęcego: jaja, mięso, ryby oraz mleko i jego przetwory. Białka niepełnowartościowe pochodzą głównie z roślin, lecz i dla nich powinno być miejsce w czasie komponowania jadłospisu.

Tłuszcze

W opozycji dla powszechnie krążących opinii, nie należy się zbytnio ograniczać podaży tłuszczu w diecie sportowca. Tłuszcz jest bowiem bardzo ważnym składnikiem pokarmowym i źródłem energii pozabiałkowej. To także istotny element budulcowy struktur i błon komórkowych, podstawowy składnik struktury tkanek mózgowych, osłonek mielinowych oraz szpiku kostnego. Tłuszcz pełni również funkcje stabilizującą narządy wewnętrzne i ochronną przed urazami mechanicznymi. Dostarcza on także do ustroju cennych, gdyż nieprodukowanych przez organizm człowieka, nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega‑3 i omega‑6. Kwasy n‑3 są szczególnie istotne w diecie sportowców, gdyż wspomagają dostarczanie tlenu do pracujących mięśni, zwiększają wytrzymałość i tolerancję wysiłku, a także opowiadają za przyspieszenie regeneracji. Tłuszcz uczestniczy także w procesach absorpcji, gdyż ułatwia wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli witaminy A, D, E i K. Ponadto jest nośnikiem smaku.

Nawodnienie

Odpowiednie podaż płynów podczas wysiłku fizycznego przyczynia się do utrzymania dobrego samopoczucia i wydolności. Głównym celem w trakcie wysiłku jest jak największe zminimalizowanie utraty płynów i niedopuszczenie do stanu odwodnienia. Zbyt mała ilość płynów wiąże się obniżeniem wytrzymałości. Woda jako termoregulator odpowiada również właściwą ciepłotę ciała co zapobiega zjawisku przegrzania. Napoje dedykowane dla sportowców są korzystnym rozwiązaniem w celu uzupełnienie płynów i elektrolitów. Szczególnie znaczenia mają w czasie wzmożonej intensyfikacji aktywności, co przekłada się na utraty znacznej ilości potu, w tym sodu. Napoje te przeznaczone dla osób aktywnych, których wysiłek fizyczny trwa powyżej godziny. W przypadku ćwiczeń trwających poniżej 60 minut, zalecana jest woda mineralna.

Rodzajem prawidłowo zbilansowanej, zrównoważonej i co ważne, urozmaiconej diety jest propozycja Cateringu Dietetycznego Dietering. Oferowana dieta ACTIVE zapewnia odpowiednie proporcje pomiędzy zawartością białka, tłuszczy i węglowodanów. Zaplecze surowcowe stanowi mięso (drób, wołowina), ryby (dorsz, tuńczyk, morszczuk, łosoś), produkty mleczne, pełnoziarniste produkty zbożowe, pestki, orzechy oraz zdrowe tłuszcze. Wybór propozycji Dieteringu pomaga osiągnąć zamierzone wyniki w sporcie w sposób komfortowy i bezpieczny a także poprawić sylwetkę pod względem wizualnym.

https://www.dietering.com/dieta-active.html

Partnerzy

 

Patroni medialni

 
Portal tenisowy
Offset magazyn