Wesprzyj nas Fundacja Dietering

Dieta Sirtfood - Sekret Adele

26 sierpnia 2020

Na przestrzeni lat kwestie związane z żywieniem ulegają licznym zmianom i modyfikacjom. Nowe teorie i doniesienia naukowe kierują nasze wybory żywieniowe w różnych kierunkach. Oczy całego świata skierowane są obecnie na brytyjską piosenkarkę Adele. Nie jest to spowodowane wydaniem nowej płyty związanej z twórczością artystki, a za sprawą jej spektakularnej metamorfozy poprzez redukcję znacznej ilości zbędnych kilogramów. Dieta sirtuinowa- bo o niej mowa- popularnie nazwana została „dietą Adele”.

Założenia diety sirtuinowej opracowane zostały przez dwóch brytyjskich specjalistów żywieniowych- Aidana Gogginsa i Glena Mattena. Dieta oparta jest o produkty sirtuinowe czyli zawierające białka, które zapobiegają postępującym wraz z wiekiem procesom starzenia organizmu poprzez aktywację genów długowieczności. Szczególną zaletą sirtuin jest ich działanie na poziomie komórkowym, dzięki czemu mają wpływ na regulację procesów naprawczych zachodzących w organizmie oraz regulują procesy metaboliczne gospodarki węglowodanowo-lipidowej, poprawiając tym samym wrażliwość komórek na insulinę. Co więcej, badania wykazują również, że niższy poziom sirtuin (SIRT1) obserwowany jest w przypadku osób borykających się za zwiększoną masą ciała (nadwaga i otyłość), niż w przypadku BMI mieszczącego się w normach prawidłowej wagi.

https://www.dietering.com/oferta.html

Założenia diety

Dieta składa się z kilku etapów. W pierwszej fazie kaloryczność posiłków oscyluje w granicach 1000 kcal. Energia pochodzi głównie z koktajli oraz jednego stałego posiłku. Czas trwania pierwszego etapu to 3 dni. Drugą fazą diety jest zmniejszenie ilości koktajli do dwóch oraz dodatkowy posiłek stały. Łączny czas drugiej fazy to 4-7 dni. Co ważne, oprócz zwiększenia ilości posiłków stałych wzrasta też kaloryczność diety do poziomu 1500 kcal. Ostatnim etapem diety jest kaloryczność dopasowana do potrzeb organizmu. Zapobiega to powstawaniu efektu jo-jo. Czas trwania ostatniej fazy to 14 dni. W czasie diety przyjmowany jest już tylko jeden koktajl oraz trzy stałe posiłki oparte o zdrowy i zbilansowany model odżywiania.

https://www.dietering.com/dobrana-dieta.html

Co jeść?

Produkty sirtuinowe to szczególnie te zawierające substancje o działaniu przeciwutleniającym. W diecie obecne są: zielone warzywa takie jak jarmuż, rukola, lubczyk, natka pietruszki, seler naciowy, truskawki, jagody, daktyle, gryka, czerwona cebula, cykoria, soja, orzechy włoskie, przyprawy (kurkuma, chili) oraz gorzka czekolada i oliwa jako źródło tłuszczy.

Dla kogo?

Dieta sirtfood dostępna w ofercie cateringu dietetycznego Dietering jest przeznaczona szczególnie dla osób z nadwagą lub otyłością. W przypadku zbyt niskiej masy ciała zaleca się stosowanie diety w wyższej kaloryczności, dlatego też początkowe etapy nie będą wskazane. W przypadku osób z BMI w normie, można dokonać wyboru końcowej fazy diety uwzględniając kaloryczność dopasowaną do potrzeb organizmu.

Zalety stosowania diety SIRTFOOD

Główną zaletą diety jest efektywna redukcja masy ciała przy obecności produktów o niskim stopniu przetworzenia, a jednocześnie charakteryzujących się licznymi, cennymi właściwościami zdrowotnymi. Dieta nie eliminuje konkretnych grup produktowych, dlatego też jej stosowanie może być prawdziwą przyjemnością wraz z osiągnięciem zaplanowanego efektu. Aby utrzymać zdrowie i odpowiednią masę ciała, istotna jest dokonywanie właściwych wyrobów żywieniowych.

https://www.dietering.com/dieta-o-niskim-indeksie-glikemicznym.html

Partnerzy

 
Piwniczanka
Strefa 52
Szubryt
Lasy Państwowe Stary Sącz
Tessa
Rebel Electro
Biodermic
Hotel Ibis Styles
Drogi i Mosty - Jan Kaczmarczyk

Patroni medialni

 
Portal tenisowy
Offset magazyn
Uroda i Zdrowie