Dieta śródziemnomorska

08 lipca 2019

Dieta śródziemnomorska

Szybkie tempo życia, niewłaściwe nawyki żywieniowe,  stres, brak aktywności fizycznej oraz odpowiedniej regeneracji w postaci snu powodują, że problem otyłości narasta. Najbardziej niepokojącym jest fakt, iż problem coraz częściej dotyka młodych ludzi.

Słowo "dieta" kojarzone jest z diametralną zmianą nawyków żywieniowych i ograniczeniem ilości przyjmowanych posiłków. Jak zatem pogodzić chęć wprowadzenia zmian bez konieczności głodzenia się? - odpowiedź jest prosta - catering dietetyczny wraz z ofertą diety pudełkowej. Dogodnym rozwiązaniem jest wybór kaloryczności zgodnego z zapotrzebowaniem energetycznym, od poziomu 1200 kcal przez 1500 kcal aż do kaloryczności 2300 kcal i więcej w dietach przeznaczonych dla sportowców w wersji ACTIVE. Wszystko skrojone ma miarę indywidualnych potrzeb. Spośród licznych diet oferowanych przez catering dietetyczny szczególne miejsce zajmuje dieta śródziemnomorska, która wraz z dietą DASH znalazły się na szczycie rankingu przygotowanym przez ekspertów z całego świata z dziedziny medycyny i dietetyki dotyczącego oddziaływania diety na zdrowie człowieka w aspekcie krótko i długoterminowych korzyści wynikających z jej stosowania, łatwości przygotowania, pokrycie zapotrzebowania na składniki odżywcze i mineralne, oraz przeciwdziałaniu powstawaniu chorób cywilizacyjnych w tym chorób układu sercowo-naczyniowego oraz cukrzycy typu 2.

Pojęcie "diety śródziemnomorskiej" wprowadził do literatury medycznej amerykański epidemiolog dr Ancel Keys, który wraz z zespołem naukowców prowadził obserwacje w latach 1958-1694 na różnych grupach ludności charakteryzujących się odmiennym sposobem odżywiania. W przypadku diety śródziemnomorskiej podstawę składników obecnych w diecie stanowią owoce, warzywa, strączki, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięsa i ryby jako źródło pełnowartościowego białka, orzechy, jogurty, sery oraz dominacja oliwa z oliwek jako źródła tłuszczu. Dowiedziono, że ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych i zastępowanie ich olejami pochodzenie roślinnego stanowi skuteczną metodę przeciwdziałania rozwojowi wspomnianym wyżej chorobo układu sercowo-naczyniowego. W kuchni opartej na zasadach diety śródziemnomorskiej najczęściej stosowanym tłuszczem jest oliwa z oliwek.

Wybór diety śródziemnomorskiej jako początek nowej drogi żywieniowej wydaje się idealnym rozwiązaniem popartym licznymi badaniami oraz publikacjami naukowymi. Niewątpliwą zaletą tego modelu odżywiania jest prostota w doborze składników charakteryzująca się bogactwem smaku i zdrowia które każdy z Nas powinien stawiać jako wartość nadrzędna.