Dieta śródziemnomorska - najzdrowsza z diet

22 stycznia 2020

Wraz z końcem każdego roku kalendarzowego publikowany jest ranking diet które w ubiegłym roku zyskały miano najpopularniejszych. Niezmiennie od lat obok diety DASH polecana przez ekspertów z całego świata z dziedziny medycyny i dietetyki jest dieta śródziemnomorska. Ranking dotyczy oddziaływania diety na zdrowie człowieka w aspekcie krótko i długoterminowych korzyści wynikających z jej stosowania, łatwości przygotowania, pokrycie zapotrzebowania na składniki odżywcze i mineralne, oraz przeciwdziałaniu powstawaniu chorób cywilizacyjnych w tym chorób układu sercowo-naczyniowego oraz cukrzycy typu 2. Dieta ta szczególnie zalecana jest w przypadku zaburzeń funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego.

Pojęcie „diety śródziemnomorskiej” wprowadził do literatury medycznej amerykański epidemiolog dr Ancel Keys, który wraz z zespołem naukowców prowadził obserwacje w na różnych grupach ludności charakteryzujących się odmiennym sposobem odżywiania. Badanie wykazało zwiększoną umieralność na choroby układu sercowo-naczyniowego grupy ludności w której spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego było wyższe. Zawały serca występowały rzadziej tam dieta obfitowała w tłuszcze pochodzenia roślinnego a spożycie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego było na dość niskim poziomie. W przypadku diety śródziemnomorskiej podstawę składników obecnych w diecie stanowią owoce, warzywa, strączki, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięsa i ryby jako źródło pełnowartościowego białka, orzechy, jogurty, sery oraz dominacja oliwa z oliwek jako źródła tłuszczu. Dowiedziono, że ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych i zastępowanie ich olejami naturalnymi pochodzenie roślinnego stanowi skuteczną metodę przeciwdziałania rozwojowi wspomnianym wyżej chorobo układu sercowo-naczyniowego. W kuchni opartej na zasadach diety śródziemnomorskiej najczęściej stosowanym tłuszczem jest oliwa z oliwek. Używana zamiast masła, margaryny smalcu oraz mieszankach roślinno-tłuszczowych, jest prawdziwą kopalnią jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Dieta śródziemnomorska zalecana jest również powodu korzyści płynących z obecności w diecie ryb oraz związanych z nimi kwasami omega-3.

www.dietering.com/dieta-srodziemnomorska.html

Kwasy omega-3 to nienasycone kwasy tłuszczowe, z podwójnym wiązaniem w pozycji 3, licząc od atomu węgla omega, czyli najdalszego od grupy karboksylowej. Należą do nich m.in. kwas eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA). Kwasy omega-3 są składnikami budowy fosfolipidów błon komórkowych i komórek układu nerwowego i siatkówki oka. Ich źródłem w pożywieniu są szczególnie tłuste ryby morskie. Mechanizm korzystnego oddziaływania EPA i DHA może spowolniać rozwój miażdżycy poprzez zmniejszenie hipercholesterolemii oraz hamowanie agregacji płytek krwi co zapobiega dysfunkcją układu sercowo-naczyniowego. Ponadto, szeroka gama warzyw i owoców dostępnych w diecie dostarcza witamin składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Składniki te zapewniają też uczucie sytości. Według badań, osoby spożywające około 400 g warzyw i owoców dziennie zmniejszają o 40% ryzyko zgonu w porównaniu z osobami spożywającymi o bliski 1/3 mniej. Dieta śródziemnomorska obfituje również w produkty zbożowe oraz nasiona roślin strączkowych.

www.dietering.com/dieta-srodziemnomorska.html

Fenomen diety śródziemnomorskiej zawiera się w prostocie użytych surowców praz niskiej podaży produktów o wysokim stopniu przetworzenia. Dla wielu z nas to znacząca nowość w wszechobecnych produktach spożywczych o wysokiej wartości energetycznej ale niskiej gęstości odżywczej. Łatwo dostępne składniki na których bazuje dieta z powodzeniem znajdą miejsce w kuchni każdego kto chce zadbać o zdrowie swoje oraz najbliższych.