Dieta w dnie moczanowej

08 lipca 2020

Dieta w dnie moczanowej

Dna moczanowa zaliczana jest obecnie do chorób określanych mianem cywilizacyjnych. Z roku na rok obserwuje się ciągły wzrost liczby zdiagnozowanych pacjentów. To przewlekła choroba wywołana zaburzeniami przemiany materii. Jest skutkiem zbyt wysokiego poziomu kwasu moczowego w organizmie

Czynniki występowania

Do czynników predysponujących występowania dny moczanowej zaliczamy:

- nieprawidłowy sposób odżywiania;

- stosowanie używek (kawa, alkohol, wyroby tytoniowe);

- nadwaga, otyłość;

- nadciśnienie tętnicze i inne współistniejące jednostki chorobowe;

- uwarunkowania genetyczne;

- przyjmowane leki (szczególnie kwas acetylosalicylowy oraz leki moczopędne)

Badanie dowodzą, że grupą szczególnie narażoną na rozwój dny moczanowej są mężczyźni.

www.dietering.com

Objawy dny moczanowej i diagnoza

Kwas moczowy jest produktem przemiany materii związków purynowych. Prawidłowo wydalany jest przez nerki z moczem. W przypadku zwiększonej jego ilości w organizmie, nerki nie potrafią wydalić całej ilości kwasu moczowego, którego nadmiar odkłada się w stawach i powoduje stan zapalny. Kwasu moczowy tworzy kryształy w stawach, nerkach oraz drogach moczowych. Diagnozę o występowaniu dyn moczanowej stawia lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz wykonaniu badań.

Pierwszym objawem dny moczanowej zazwyczaj jest zapalenie stawu podstawy palucha. Charakterystyczną cechą dny moczanowej są bóle stawów, które w szczególny sposób dają się odczuć w nocy. Po pewnym czasie ból osiąga największe natężenie, co może utrudniać choremu prawidłowe funkcjonowanie. Zaatakowany staw jest opuchnięty, zaczerwieniony a skóra w jego okolicy jest cieplejsza i pulsująca. Zazwyczaj po pierwszym ataku dny dolegliwości ustępują na pewien czas. Ważne jednak aby jak najszybciej udać się do lekarza który wdroży odpowiednią diagnostykę oraz leczenie.

Dieta

Osoby u których zdiagnozowane dnę moczanową powinny szczególną uwagę przywiązywać do diety oraz normalizacji masy ciała. Najważniejszym zaleceniem dotyczącym przeciwdziałaniu kolejnych napadów jest maksymalne ograniczenie produktów będących źródłem puryn, które wpływają na zwiększenie poziomu kwasu moczowego. Bezwzględnie należy również wyeliminować alkohol który negatywnie wpływa na proces wydalania kwasu moczowego z organizmu.

Puryny występują szczególnie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak: mięso, (szczególnie konserwy, wędliny), ryby (tuńczyk, makrela, sardynki) i owoce morza. Bezwzględnie należy unikać bulionów i wszelkich wywarów mięsno-kostnych. Zaleca się aby, zwłaszcza w momencie nasilenia dolegliwości, stosować założenia prawidłowo zbilansowanej diety roślinnej. Wato wybierać produkty roślinne będące źródłem witaminy C. W momencie dokonania wyboru diety roślinnej źródłem białka mogą być nasiona roślin strączkowych np. soja. Białko należy również uzupełniać chudymi twarogami i mlecznymi napojami fermentowanymi. Jako urozmaicenie diety można stosować chudy drób oraz wołowinę. Nie zależy całkowicie rezygnować z ryb które są źródłem cennych kwasów omega. Gatunkami które warto wprowadzić do jadłospisu są dorsze, mintaje oraz sandacze. Ważnym zaleceniem jest również prawidłowe nawodnienie organizmu- należ wpijać minimum dwa litry wody w ciągu dnia. Warto zadbać o to, aby dieta i wprowadzone zmiany miała charakter długoterminowy, a nie doraźny w chwili nasilenia dolegliwości. Jeśli obawiasz się samodzielnego bilansowania diety w przypadku dny moczanowej skorzystać z oferty cateringu dietetycznego Dietering. Dietetycy i specjaliści z zakresu żywienia pomogę dobrać odpowiednie rozwiązanie które poprawi komfort twojego życia z dną moczanową.

Cuda i Wianki Kwiaciarnia