Dieta wegetariańska - zdrowa dieta czy modny styl życia ??

03 grudnia 2019

Wegetarianizm- zdrowa dieta czy modny styl życia

Niewątpliwym faktem jest, że dieta roślinna z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Liczne badania i obserwacje wykazują, że ten model odżywiania może być rozwiązaniem dla wielu problemów XXI wieku, do których zaliczymy kwestie zdrowotne, ekonomiczne, ekologiczne i etyczne. Ludzie podejmują decyzję dotyczącą wprowadzenia diety roślinnej z wielu powodów. A może znaczny odsetek badanych kieruje się tylko modą, nie rozpatrując diety roślinnej w innych kategoriach? Zapraszamy do lektury.

Wegetarianizm wywodzi się z Indii i terenów Bliskiego Wschodu, ma wiele odmian i zazwyczaj zakłada prowadzenie zdrowego stylu życia. Dieta wegetariańska polega na wyłączeniu z diety mięsa i jego przetworów. Opiera się ona głównie na pokarmach pochodzenia roślinnego, których źródłem są rośliny zbożowe, strączki oraz warzywa, owoce, grzyby i orzechy. Rozróżniamy wiele odmian diety roślinnej. Każda z nich charakteryzuje się nico odmienną specyfiką uwzględnionych w codziennej diecie produktów. Pescowegetarianizm eliminuje z diety mięso oraz jego przetwory, dopuszcza jednak udział ryb, jaj i mleka. Laktoowowegetarianizm podobnie jak pescowegetarianizm eliminuje mięso, ryby i ich przetwory, pozwala jednak na konsumpcję jaj i mleka. Ta odmiana diety roślinnej jest obecnie najczęściej stosowana. Ponadto wyróżniamy też laktowegetarianizm (uwzględniający mleko i jego przetwory, eliminujący jednak jaja) oraz owowegetarianizm (pozwalający na wykorzystywanie jaj, wykluczający jednak mleko i jego przetwory). Rodzajem diety eliminującej wszystkie surowce i produkty pochodzenia zwierzęcego jest dieta wegańska. Marginalnymi odmianami diety roślinnej jest natomiast witarianizm i frutarianizm.

Liczne instytucje zajmujące się kwestiami żywieniowym potwierdzają, że właściwie zbilansowana dieta roślinna stanowi pełnowartościowy model odżywiania na każdym etapie życia, i nie stanowi zagrożenia dla prawidłowego rozwoju. Dieta powinna być dostosowana do wieku, aktywności fizycznej oraz indywidulanych preferencji. Dieta roślinna stanowi częsty wybór młodzieży. Również w ich przypadku badania potwierdzają, że roślinny model odżywiania nie stanowi diety niedoborowej. Jak wspomniano powyżej- odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska zapewnia dziecku wszystkie potrzebne składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju i wzrostu. Pod względem składników odżywczych diety wegetariańskie na ogół obfitują w węglowodany złożone, kwasy tłuszczowe z rodziny n-6, błonnik pokarmowy, kwas foliowy, witaminę C i E. Argumentem będącym w opozycji do stosowania diety roślinnej może być fakt, że charakteryzuje się zbyt niską podażą składników mineralnych (wapnia, cynku, żelaza), witaminy B12, witaminy D oraz białka roślinnego co może powodować powstawanie niedoborów. Kobalamina (witamina B12) powinna być suplementowana, ponieważ obecna jest wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Na rynku żywności dostępne są jednak produkty (np. napoje roślinne) fortyfikowane witaminą B12, co pozwala na uniknięcie niedoborów. Liczne błędy żywieniowe obserwowane są szczególnie u początkujących wegetarian, którzy samodzielnie bilansują dietę bez konsultacji ze specjalistą. Wraz z upływem czasu wzrasta świadomość dotycząca wyboru bazy surowcowej lub dzieje się tak na skutek konsultacji z dietetykiem specjalizującym się w dietach roślinnych. W przypadku witaminy D- zaleca się suplementację dla ogółu społeczeństwa naszej szerokości geograficznej, bez względu na rodzaj diety, ze względu na niską ekspozycję na promieniowanie słoneczne, za pośrednictwem którego odbywa się synteza skórna witaminy D3. Faktem jest jednak, że częstotliwość występowania wspomnianych wyżej niedoborów często obserwowana jest w przypadku tradycyjnie stosowanej diety, która nie uwzględnia eliminacji, jak ma to miejsce w przypadku diety wegetariańskiej.

Bezwzględną zaletą diety roślinnej jest znacznie mniejsza zapadalność na chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu II oraz zespół metaboliczny. Analizy badań wskazują na rzadsze występowanie nowotworów jelita grubego i prostaty u wegetarian w stosunku do osób na diecie tradycyjnej. Badania wykazały też, że mają oni niższe, ale mieszczące się w zakresie normy BMI oraz mniejsze stężenie cholesterolu całkowitego i frakcji LDL, którego źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego.

Dieta roślinna posiada szereg zalet wynikających z jej stosowania. Zachętę stanowić może również coraz liczniejszy asortyment wartościowych pod względem odżywczym produktów roślinnych dostępnych na sklepowych półkach. Czy jest ona polecana dla wszystkich? Zdecydowanie nie. Każdy posiada odmienne przyzwyczajenia żywieniowe oraz potrzeby. Dieta powinna zaspokajać potrzeby żywieniowe aby zapewnić właściwe funkcjonowanie organizmu. Zmiana nawyków żywieniowych powinna odbywać się stopniowo. Mało kto z tradycyjnego odżywiania będzie w stanie przejść na rygorystyczną dietę wegańską. Innym aspektem przejścia na dietę eliminującą mięso może być obawa przed stygmatyzacją społeczeństwa. To zjawisko szczególnie obserwowane jest w środowiskach rodzinnych małych miast i wsi.

Chcąc ograniczyć spożycie mięsa i jego przetworów można wybrać dietę fleksitariańską. Fleksitarianie są na co dzień wegetarianami dopuszczającymi od czasu do czasu spożywanie produktów odzwierzęcych. Takie rozwiązanie może być dobrym wstępem do diety roślinnej dla tych, którzy mimo chęci zmian nie wyobrażają sobie całkowitej rezygnacji z mięsa.