Wesprzyj nas Fundacja Dietering

Kalkulatory dietetyczne - co warto o nich wiedzieć ??

21 lutego 2020

Dieta, aby pełniła swoją funkcję i pomagała osiągnąć zamierzony efekt powinna zostać dobrana indywidualnie. Dotyczy to szczególnie rodzaju dieta, ale głównie ilości kalorii niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Często powtarzanym schematem jest samodzielny wybór kaloryczności diety na tym samym poziomie energetycznym zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Czy jest to słuszne rozwiązanie? Zapraszamy do lektury.

https://www.dietering.com/kalkulatory.html

Zapotrzebowanie energetyczne organizmu uwarunkowane jest wieloma czynnikami. Należą do nich:

- płeć;

- wiek;

- waga;

- wzrost;

- stan fizjologiczny;

- aktywność fizyczna (rodzaj i częstotliwość);

Patrząc na powyższe czynniki decydujące o wyborze kaloryczności diety, widać że zapotrzebowanie mężczyzn i kobiet będzie znacząco się od siebie różniło. Zazwyczaj, zapotrzebowanie energetyczne mężczyzn, będzie wyższe niż kobiet. Wynika to z wyższej masy ciała, wzrostu oraz niejednokrotnie cięższej pracy zawodowej, która określana jest mianem pracy fizycznej. Zapytacie w jaki sposób samodzielnie wybrać odpowiednią kaloryczność diety, aby osiągnąć zamierzony efekt. Z pomocą przychodzi warsztat pracy dietetyka, a wraz z nim kalkulatory dietetyczne które działają wspomagająco.

Kalkulatory dietetyczne dostępne na stronie internetowej www.dietering.com wykorzystują zaawansowane algorytmy opracowane na podstawie wzorów i tabel używanych przez najlepszych specjalistów z dziedziny dietetyki. Pomagają one obliczyć właściwe zapotrzebowanie energetyczne organizmu oraz ocenić jego aktualny stan pod względem właściwej masy ciała. Od czego zacząć?

 

  • BMI

BMI (Body Mass Index) - inaczej nazywany wskaźnikiem Queteleta II. Aby obliczyć nasze BMI należy podzielić masę ciała (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu. BMI może być wskaźnikiem pomocnym do oceny ryzyka wystąpienia niedożywienia lub otyłości oraz ich konsekwencji. Należy pamiętać, że wskaźnik ten nie zawsze jest wiarygodny. Nie znajdzie ona zastosowania w przypadku sportowców charakteryzujących się wysoką zawartością tkanki mięśniowej ponieważ będzie on dawał fałszywie zawyżone wyniki wskazując nadwagę lub otyłość. Kolejną grupą społeczną w przypadku której nie będzie on wykorzystywany będą dzieci. W ich przypadku sięgamy o siatek centylowych.

  • PPM

PPM (podstawowa przemiana materii) jest parametrem właściwie czysto teoretycznym, ponieważ określa zapotrzebowanie energetyczne w bardzo wąskich i specyficznych warunkach: w warunkach zupełnego spokoju fizycznego i psychicznego, w stanie czuwania, komfortu cieplnego, po 12 godzinach postu oraz minimalnie 8 godzinach snu. Jednym z najbardziej znanych wzorów do obliczenia PPM jest wzór opracowany przez Jamesa Arthura Harrisa i Francisa Gano Benedicta, w którym bierzemy pod uwagę wzrost, masę ciała i wiek. Wzór ten jest nieco różny dla mężczyzn i kobiet. Podstawową przemianę materii można też obliczyć ze wzoru Schofielda, Mifflina czy Henry’ego, który jest najnowszy. Równania Schofielda natomiast zostały zatwierdzone w 2001 roku przez specjalistów wielu organizacji: Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Uniwersytetu Narodów Zjednoczonych (UNU). Wartością PPM nazywamy taki poziom zapotrzebowania na energię, który wystarcza człowiekowi na zachowanie podstawowych funkcji życiowych. Wartość ta pomaga określić inny bardzo ważny wskaźnik - całkowitą przemianę materii (CPM) o której za chwilę.

  • CPM

CPM (całkowita przemiana materii) jest to ilość energii jaką powinniśmy dostarczać z pożywieniem aby zachować obecną masę ciała przy aktualnej aktywności fizycznej. Czyli innymi słowy jest to suma dobowych wydatków energetycznych związanych z metabolizmem podstawowym, niezbędnym do utrzymania podstawowych funkcji życiowych (PPM) i aktywnością fizyczną (współczynnikiem PAL z ang. physical activity level). PAL uwzględnia aktywność związaną z uprawianiem sportu oraz tą polegającą na wykonywaniu codziennych obowiązków. CPM odpowiada całkowitemu zapotrzebowaniu na energię w ciągu dnia, wyrażona w kilokaloriach. Aby obliczyć CPM należy pomnożyć PPM przez odpowiedni współczynnik aktywności fizycznej PAL.

Są to podstawowe metody aby samodzielnie oszacować zapotrzebowanie energetyczne organizmu. W programach dietetycznych dostępne są również inne narzędzia służące do oceny masy ciała, oraz kierunku jej normalizacji. Zachęcamy również do kontaktu z naszymi specjalistami z zakresu żywienia aby w sposób indywidualny dobrać dietę, gwarantując osiągnięcie zamierzonego efektu. Ważną zasadą w dietach redukcyjnych jest ta, że w czasie odchudzania trzeba jeść.

https://www.dietering.com/kalkulatory.html

Partnerzy

 

Patroni medialni

 
Portal tenisowy
Offset magazyn