Wesprzyj nas Fundacja Dietering

Mity na temat odchudzania

15 maja 2020

Mity na temat odchudzania

 

Redukcja masy ciała to zjawisko, z którym społeczeństwo boryka się od zawsze. Krąży mnóstwo różnych mitów dotyczących postępowania dietetycznego, które powinno zapewnić spadek masy ciała. Które z nich zawierają w sobie ziarno prawdy, a które faktycznie można włożyć między bajki?

 

  1. Jedzenie ziemniaków powoduje zwiększenie masy ciała.

Ziemniaki mają swoje uzasadnienie w codziennej diecie. Nie ma ogólnych przeciwskazań do ich wykorzystania. Diabeł tkwi jednak w szczegółach – to dodatek masła, tłustych sosów czy niewłaściwa obróbka kulinarna sprawia, że stają się one bombą kaloryczną. Jako przykład właściwego postępowania można podać ziemniaki z wody z dodatkiem koperku lub ziemniaki pieczone z ziołami z piekarnika. Z drugiej zaś strony wszechobecne ziemniaki w postaci puree z masłem, pełnotłustym mlekiem lub śmietanką. Odpowiedź nasuwa się sama. To dodatki decydują o wartości energetycznej a nie sam surowiec, który w 100 g ma około 80 kcal w zależności od okresu zbioru.

 

https://www.dietering.com/

https://www.zdrowaterapiasokowa.com/

 

  1. Kolację należy jeść najpóźniej o godzinie 18.

To zdecydowanie najpopularniejszy mit dotyczący odchudzania. Aby strawić pokarm, żołądek potrzebuje około 3 godzin i taki odstęp między ostatnim posiłkiem a snem faktycznie dobrze jest zachować. Jeśli ktoś nie kładzie się do łóżka o godzinie 20 lub 21, to nie ma podstaw aby dopuszczać do zbyt dużych przerw między kolacją a śniadaniem. Kolacja z powodzeniem może być skonsumowana po 18. Warto jednak zadbać, by była lekkostrawna aby odciążyć przewód pokarmowy podczas nocnej regeneracji.

 

https://www.dietering.com/

https://www.zdrowaterapiasokowa.com/

 

  1. Ciemne pieczywo jest niskokaloryczne.

Jeśli mówimy o kaloryczności, to zarówno tzw. białe pieczywo, jak i pieczywo pełnoziarniste dostarczają podobnych ilości energii. Wyższość ciemnego pieczywa przejawia się w dużej zawartości błonnika, który odpowiada za obniżenie wartości indeksu glikemicznego pełnoziarnistych produktów zbożowych. Produkty pełnoziarniste charakteryzują się również wyższą zawartością składników mineralnych pochodzących z nieoczyszczonego ziarna zbożowego. Podobnie jak w przypadku ziemniaków, kaloryczność posiłku, w skład którego wchodzi pieczywo jest silnie skorelowane z dodatkami.

https://www.dietering.com/

https://www.zdrowaterapiasokowa.com/

 

  1. Ćwicząc zamieniamy tkankę tłuszczową w mięśnie.

Spalanie tkanki tłuszczowej i budowa mięśni to dwa odrębne procesy fizjologiczne i nie ma możliwości przemiany jednej tkanki w drugą. Nie oznacza to jednak, że ćwiczenia nie sprzyjają odchudzaniu! Wysiłek fizyczny przyspiesza tempo przemiany materii i przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej. W przypadku redukcji tkanki tłuszczowej konieczny jest deficyt energetyczny, natomiast podczas budowania masy mięśniowej odpowiednia podaż białka oraz częstotliwość treningu, szczególnie oporowego.

 

  1. Wybierając zdrowe produkty, nie muszę kontrolować ich ilości.

Niezależnie od źródła, z którego pochodzi dostarczana energia, każda nadwyżka energetyczna może zostać przekształcona w tkankę tłuszczową. Wybór pieczywa pełnoziarnistego zamiast oczyszczonego czy jogurtu naturalnego zamiast śmietany nie daje nam przyzwolenia na zjadanie nadmiernych ilości pożywienia. Wyjątek stanowią warzywa, które ze względu na niską gęstość energetyczną mogą być spożywane w dowolnych ilościach.

 

https://www.dietering.com/

https://www.zdrowaterapiasokowa.com/

 

Partnerzy

 
Piwniczanka
Strefa 52
Cuda i Wianki Kwiaciarnia

Patroni medialni

 
Portal tenisowy
Offset magazyn