Wesprzyj nas Fundacja Dietering

Podstawy zdrowych nawyków żywieniowych

09 lipca 2019

Podstawy zdrowego żywnienia

Według psychologii nawyk jest automatycznym sposobem zachowania utrwalonym przez wielokrotne powtarzanie określonej czynności. Aby wypracować właściwe i skuteczne nawyki, konieczne jest początkowe świadome wykonywane określonej czynności, aby z czasem określić ją jako nawyk. Podobnie wygląda kwestia wprowadzania i utrwalania zdrowych nawyków żywieniowych które w dobie chorób cywilizacyjnych, słusznie zyskały na rozgłosie. Znacznie trudniej dokonywać świadomych wyborów i iść „pod prąd” w obliczu otaczających licznych błędów żywieniowych, które utrwalane są już od dziecka w naszym społeczeństwie. Organizm pamięta wszystkie błędy żywieniowe, i mimo, że przez wiele lat potrafi radzić sobie z nimi nie dając objawów, to z biegiem czasu doświadczymy wielu skutków licznych i utrwalonych przez lata błędów żywieniowych.

Co zatem robić aby cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją przez wiele lat? Zapraszam do lektury.

Podstawą skutecznej diety jest regularność posiłków oraz ich właściwe urozmaicenie. Powinno przyjmować się od 4 do 5 posiłków w ciągu dnia. Posiłek powinien być spożywany w spokoju bez obecności telewizora lub komputera, które odwracają naszą uwagę. Powinniśmy być skoncentrowani na posiłku, aby odebrać sygnał o uczuciu sytości. Ile to razy podczas pracy czy oglądaniu ulubionego serialu zorientowaliśmy się że pochłonęliśmy właśnie całą paczkę chipsów czy orzeszków. Bodziec o ich braku dotarł do Ciebie w momencie sięgania po raz kolejny do paczki która już była pusta. Regularność zapobiega nadmiernemu odjadaniu się co sprzyja trudnościom w utrzymaniu należytej masy ciała. Nie pomijajmy najważniejszego posiłku jakim jest śniadanie. Powinno być ona skonsumowane do godziny po przebudzeniu.

Posiłki w codziennej diecie powinny być urozmaicone. Stawiajmy na produkty sezonowe charakteryzujące się wysoką wartością odżywczą oraz naturalną obecności błonnika pokarmowego, który zapewni właściwą perystaltykę jelit. Ponadto, wybierajmy surowce o niskim stopniu przetworzenia. Zadbaj w obecność warzyw, owoców, kiszonek, produktów i przetworów mlecznych, kasz, makaronów, chudych mięs, ryb i zdrowych tłuszczów. Wybieraj ciemnie pieczywo z ziarnami. Zrezygnuj ze słodkich wyrobów piekarskich i cukierniczych z mocno oczyszczonego ziarna z dodatkiem cukru. Zrezygnuj z dani typu fast-food. Poza tym, że charakteryzują się one wysoką kalorycznością, zawierają też znacznie ilości soli której ilość należy kontrolować zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia.

Zdrowe nawyki żywieniowe to też właściwe nawodnienie. Woda jest napojem uniwersalnym który nie dostarcza energii w postać kalorii, a jest niezbędna do zachowania procesów życiowych. Unikaj dosładzanych wód, napojów gazowanych, soków, mocnych kaw i herbat. We własnym zakresie przygotuj wodę smakową dodając listki mięty, miód, imbir, limonkę lub pomarańcze.

Jeśli masz problem z właściwym komponowaniem jadłospisu skorzystaj z porady dietetyka lub opcji diety pudełkowej która, zapewni odpowiednie posiłki z właściwym rozkładem makroskładników. Opcja ta poza wygodą pełni też funkcję edukacyjną- dieta w postaci cateringu pozwoli zaobserwować jak łączyć składniki i w jakim asortymencie surowcowym się poruszać.

www.dietering.com

Ostatnim elementem zmiany nawyków jest aktywność fizyczna. Zadbaj o jej obecność i różnorodność. Zapewni ona dotlenienie, poprawi odporność oraz pozwoli wyrzeźbić sylwetkę. Pamiętaj, że spacer też jest rodzajem aktywności fizycznej. Jeśli wcześniej nie było jej wcale, zacznij właśnie od niego-najlepiej już dziś.

Partnerzy

 
Piwniczanka
Strefa 52
Cuda i Wianki Kwiaciarnia

Patroni medialni

 
Portal tenisowy
Offset magazyn