Wesprzyj nas Fundacja Dietering

Prawidłowe wyjście z postu warzywno-owocowego dr Dąbrowskiej

07 maja 2020

Prawidłowe wyjście z postu warzywno-owocowego dr Dąbrowskiej

 

Jeśli czytasz ten artykuł to znaczy, że Twój post dobiega końca lub planujesz rozpocząć kurację warzywno-owocową wraz z prawidłowym protokołem wyjścia. Należy pamiętać, że równie ważnym elementem kuracji leczniczej postu według zasad dr Dąbrowskiej jest właściwe wychodzenie z restrykcyjnej pod względem surowcowym diety. Wychodzenie polega na stopniowym rozszerzaniu diety o zdrowe produkty które w trakcie postu były nieobecne. Zbyt gwałtowne wprowadzenie nowych produktów może powodować dyskomfort trawienny oraz gwałtowny wzrost masy ciała (efekt jo-jo). Podstawę postu właściwego jak i wychodzenia z diety stanowią warzywa dostarczające duże ilości witamin, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego. Podczas diety wyprowadzającej, mimo wzbogacania codziennych posiłków również redukujemy masę ciała. Zjawisko to zachodzi dzięki właściwym proporcjom makroskładników w diecie.

 

https://www.dietering.com/

https://www.zdrowaterapiasokowa.com/

https://www.dietering.com/post-warzywno-owocowy.html

Tłuszcz

Wybieraj tłuszcze wysokiej jakości- szczególnie pochodzenia roślinnego. Podczas protokołu wyjścia z postu należy dążyć do zachowania ketozy odżywczej. W związku z tym, tłuszcze muszą stanowić od 60-80% dziennej dawki kalorii. Należy pamiętać, że tłuszcz zmniejszy objętość posiłku, lecz wpłynie na jego kaloryczność. Wpływa to na zwiększenie uczucia sytości oraz regulację gospodarki cukrowej i insulinowej.

Białko

Zalecana ilość białka podczas diety wyprowadzającej to 0,8-1 g/ kg beztłuszczowej masy ciała. Nie należy zatem zwiększać zawartości białka, którego nadmierna ilość może prowadzić do zahamowania procesu autofagii.

Węglowodany

Na rzecz wysokiej podaży tłuszczy, ogranicz znacząco ilości spożywanych węglowodanów do 40-50 g dziennie. Wartość ta jest wartością netto tzn. nie uwzględnia ona błonnika pokarmowego. Zbyt wysoka podaż węglowodanów znacząco wpłynie na redukcję masy ciała. W początkowej fazie diety wyprowadzającej nie spożywamy pieczywa, makaronów, kasz, płatków owsianych oraz podobnych przetworów zbożowych. Warto jednak zadbać o właściwą podaż roślin nasion strączkowych, które wraz z niższą ilością węglowodanów będą również cennym źródłem błonnika pokarmowego. Produkty o wyższej zawartości węglowodanów powinny być wprowadzane stopniowo.

 

Przyczyny podejmowania decyzji o przeprowadzeniu postu leczniczego bywają różne. Począwszy od redukcji masy ciała, profilaktykę aż po złagodzenie stanów niektórych jednostek chorobowych. Bez względu na cel związany z przeprowadzeniem postu podstawą żywienia po kuracji powinny być rośliny, które dostarczają niezbędnych składników odżywczych.

https://www.dietering.com/

https://www.zdrowaterapiasokowa.com/

https://www.dietering.com/post-warzywno-owocowy.html

 

I faza

Pierwsza faza wychodzenia z postu leczniczego opiera się na zwiększaniu kaloryczności posiłków o około 200-300 kcal dziennie do uzyskania wartości energetycznej posiłków zgodnych z indywidualnym zapotrzebowaniem. Celem pierwszej fazy wychodzenia jest uzupełnienie ewentualnych niedoborów pokarmowych - zwłaszcza witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz pełnowartościowych białek. Posiłki o małej objętości powinny charakteryzować się wysoką gęstością odżywczą. Można też zastosować strategię tzw. okien żywieniowych. Surowcami obecnymi w pierwszej fazie są dobrej jakości oleje, awokado, warzywa nisko węglowodanowe, nasiona, orzechy, jaja, lekkie buliony.

https://www.dietering.com/

https://www.zdrowaterapiasokowa.com/

https://www.dietering.com/post-warzywno-owocowy.html

 

II faza

Druga faza wychodzenia opiera się na dostarczaniu najbardziej wartościowych produktów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu z zachowaniem stosunkowo niskiej zawartości węglowodanów. W tej fazie wprowadzamy nowe produkty które pozwolą usprawnić pracę przewodu pokarmowego oraz zwiększą przyswajalność składników pokarmowych, lecz podstawą odżywiania nadal są surowce z fazy pierwszej. Dopuszczalne jest wprowadzenie tłuszczu mlecznego oraz ryb i owoców morza będących źródłem jodu, cynku, selenu, żelaza i miedzi. Dopuszczalne są również wysokiej jakości podroby pochodzące ze sprawdzonych źródeł.

https://www.dietering.com/

https://www.zdrowaterapiasokowa.com/

https://www.dietering.com/post-warzywno-owocowy.html

 

III faza

W trzeciej fazie zwiększamy ilość węglowodanów netto do 100-150 i więcej. Ten kierunek prowadzi do wychodzenia z ketozy odżywczej. Usprawnione działanie metabolizmu pozwoli na lepsze wykorzystanie energii pochodzącej z tłuszczów oraz węglowodanów. W tej fazie dopuszczalne jest wprowadzenie warzyw dotychczas nieobecnych z uwagi na wysoką zawartość skrobi oraz mięsa, które powinno pochodzić ze sprawdzonych hodowli. W diecie pojawiają się również owoce, kasze i szersza gama produktów zbożowych.

Po poście warzywno-owocowym oraz prawidłowo przeprowadzanym protokole wyprowadzającym zadbaj o to aby nie zmarnować osiągniętego efektu diety. Organizm zyskał zastrzyk energii, a procesy metaboliczne działają korzystniej. Dbaj aby dostarczać posiłki (śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja) z zachowaniem regularnych odstępów czasowych. Obserwuj reakcję organizmu na rozszerzanie diety. Stawiaj na naturalne wybory żywieniowe. Pamiętaj, że najbardziej wartościowy pokarm to ten, który pozbawiony jest zbędnych zabiegów podczas procesu produkcji, zachowując cenne składniki mineralne oraz witaminy. Podstawą dobrego zdrowia jest również regularna aktywność fizyczna. Warto też wprowadzać przypomnienia diety np. post jeden raz w tygodniu.

https://www.dietering.com/

https://www.zdrowaterapiasokowa.com/

https://www.dietering.com/post-warzywno-owocowy.html

Partnerzy

 
Piwniczanka
Strefa 52
Cuda i Wianki Kwiaciarnia

Patroni medialni

 
Portal tenisowy
Offset magazyn