Zaburzenia odżywiania - jak sobie z nimi radzić?

15 lipca 2020

Człowiek funkcjonuje w wielu wymiarach dzięki temu jest istotą złożona. Jedzenie jest dla człowieka niezbędne do codziennego funkcjonowania, podtrzymania procesów życiowych, wzrostu i rozwoju. Warunkuje płaszczyzny rozwoju szczególnie ważne w dorosłym życiu. W pewnych momentach życia dochodzi jednak do zaburzeń związanych z przyjmowaniem pokarmu. Zjawisko to nie jest regułą, warto jednak wiedzieć o nim więcej.

Czynniki sprzyjające rozwojowi zaburzeń odżywiana

Najnowsza klasyfikacja wyróżnia trzy główne typy zaburzeń odżywiania:

- anoreksja;

- bulimia;

- inne zaburzenie odżywiania;

Zaburzenie odżywiania nie powinny być jednak utożsamiane wyłącznie z anoreksją, bulimią, kompulsywnym objadaniem się czy innymi problemami z łaknieniem. Problemy z jedzeniem nie są istotą tych zaburzeń. Zarówno w przypadku anoreksji jak i bulimii osoba chora nie akceptuje swojego ciała, zmian jakie w niej następują i z krytyką otoczenia. Ciało staje się jedynym obszarem nad którym pozornie może panować. Cel w obu przypadkach jest taki sam – redukcja masy ciała oraz możliwość jej kontroli. Anoreksja często wiąże się bardziej ze zbyt wygórowanymi oczekiwaniami ze strony najbliższego otoczenia chorego. Czynniki te zaliczamy do tych określanych mianem społecznych. Otaczające środowisko najbliższe również nie pozostaje obojętne w kwestii zaburzeń odżywiania. Nadopiekuńczość oraz brak uwagi, konflikty, tragedie rodzinne również determinuję rozwój zaburzeń odżywiania. Pozostałymi czynnikami rozwoju zaburzeń odżywiania są cechy indywidualne które w różnym stopniu wpływają rozwój choroby oraz jej przebieg.

Objawy zaburzeń odżywiania

Do objawów zwiastujących rozpoczynające się lub trwające już zaburzenia odżywiania możemy zaliczyć

- gwałtowny spadek masy ciała lub brak wzrostu masy w okresie zwiększonego zapotrzebowania (np. dorastanie);

- ograniczanie jedzenia lub unikanie wspólnego spożywania posiłków podczas rodzinnych spotkań lub uroczystości;

- krytyczne wyrażanie się na temat swojego ciała;

- nieustanne porównywanie się do innych;

- nadmierna aktywność fizyczna bez regeneracji;

- silna koncentracja na zdrowym odżywianiu oraz stopniowe eliminowanie grup pełnowartościowych produktów spożywczych bez stosowania metody zamienności;

- zmęczenie, apatia, senność, spadek wydolności fizycznej i umysłowej;

- zaburzenia hormonalne;

Objawy u chorych mogę przejawiać się różną intensywnością w zależności od rozwoju choroby.

Wsparcie

W walce z zaburzeniami na płaszczyźnie odżywiania bardzo ważna jest rola otoczenia. Jak wspomniano wyżej, może ono być źródłem które będzie potęgowało problem. Jeśli jednak podłoże stanu zlokalizowane jest gdzieś indzie należy wspierać i motywować chorego. Mimo licznych trudności należy okazać wsparcie, rozmawiać, słuchać, być otwartym na emocje. Decyzja o rozpoczęcie terapii będzie łatwiejsza do podjęcia dla chorego jeśli będzie odczuwał chęć pomocy ze strony najbliższych. Nie oceniaj, nie wyciągaj pochopnych wniosków. Nadmierna kontrola może spowodować pogorszenie i tak ciężkiej już sytuacji. Częstym problemem jest również agresywne zmuszanie do konsumpcji posiłków oraz liczne komentowanie wyglądu w nadziei, że działania te przyniosą zamierzony skutek. W rezultacie dzieje się zupełnie inaczej. Wsparcie jest kluczem do tego aby chory postawił pierwszy krok w przód.

Kierunek działania

Celem leczenia zaburzeń związanych z odżywianiem jest przede wszystkim zmiana podejścia psychicznego pacjenta. Szczególnie istotne jest postawienie prawidłowej diagnozy przez specjalistę. Tylko to gwarantuje wybór właściwej ścieżki postępowania. Bardzo istotne jest rozpoznanie własnych emocji oraz lokalizacja źródła pochodzenia problemu. Główną i najważniejszą częścią procesu leczenia anoreksji jest terapia żywieniowa. Ma ona na celu normalizację masy ciała i poprawę stanu odżywienia podopiecznego. Aby prawidłowo zaplanować sposób żywienia osoby chorej, poza pełną wiedzą na temat jej zdrowia somatycznego i psychicznego, konieczna jest konsultacja z zespołem terapeutycznym w zakresie celów i metod leczenia. Bezwzględnie należy pamiętać, że zaburzenia odżywiania prowadzą do wyniszczania organizmu i mogą być pośrednią bądź bezpośrednią przyczyną śmierci. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze wdrożenie odpowiedniej terapii leczniczej. Prawidłowa ocena sposobu żywienia i stanu odżywienia wymaga współpracy zarówno lekarza prowadzącego, psychologa, dietetyka, fizjoterapeuty oraz pielęgniarki. Podstawą właściwego podejścia żywieniowego jest indywidualizacja metod działania. Lecząc osoby skrajnie niedożywione, należy mieć na uwadze zagrożenie zespołem realimentacyjnym, który jest bardzo groźny. Ustalając postępowanie żywieniowe, należy ocenić funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Jeśli jest prawidłowa, można zastosować dietę normalną. Dobór właściwe zbilansowanej diety bogatej w białko pozwoli na regenerację organizmu. Lubiane niegdyś pełnowartościowe posiłki o określonej objętości pozwolą odbudować pozytywne relacje jedzeniem. W powrocie do prawidłowego funkcjonowania może pomóc również catering dietetyczny zapewniający pełnowartościowe posiłki również w formie indywidualnej. Terapia wymaga jednak czasu oraz doświadczenia zespołu terapeutycznego który dołoży wszelkich starań aby proces regeneracji organizmu przebiegał w sposób bezpieczny.

Cuda i Wianki Kwiaciarnia