Wesprzyj nas Fundacja Dietering

Żywienie dzieci i młodzieży w wieku szkolnym

25 marca 2020

Żywienie dzieci i młodzieży w wieku szkolnym

 

Dzieci i młodzież stanowią grupę społeczną najbardziej narażoną na skutki nieprawidłowego odżywiania. Nadmiar lub deficyt energii i składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowanie młodego organizmu wpływa na aktualny stan zdrowia oraz prowadzi do wielu poważnych konsekwencji w późniejszym życiu. Warto zatem zadbać, aby zdrowie dzieci
i młodzieży w przyszłości procentowało dobrym samopoczuciem oraz rozwojem zarówno intelektualnym jak i fizycznym.

Prawidłowe nawyki żywieniowe należy kształtować od najmłodszych lat. Taki podejście stanowi gwarancję właściwego rozwoju młodego organizmu oraz pokrywanie potrzeb pod względem ilościowym jak i jakościowym.

https://www.dietering.com/dieta-active.html

https://www.zdrowaterapiasokowa.com/

 

Składniki żywności

Białka

Białko stanowi podstawowy składnik budulcowy organizmu. Ponieważ dzieci wciąż rosną
i rozwijają się, potrzebują większej zawartości białka w porównaniu z dietą dorosłego człowieka. Młody organizm powinien zaspokajać potrzeby związane z podażą białka poprzez włączenie do codziennej diety produktów takich jak chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych. Energia pochodząca z białek powinna zawierać się między 10-15% ogółu energii. Jeśli dieta opracowana została zgodnie z zasadami zdrowego żywienia i zawiera pełnowartościowe białko o wysokiej wartości biologicznej, powinna ona zaspokoić potrzeby młodego człowieka.

 

Węglowodany

Głównym źródłem energii dla dzieci są węglowodany. Pochodzi z nich około 50-60% energii niezbędnej do wykazywanej aktywności fizycznej. W diecie powinny dominować produkty pełnoziarniste charakteryzujące się niskim stopniem przetworzenia, co łączy się ze zwiększoną zawartością witamin i składników mineralnych. Związane jest to również z zawartością błonnika, który zapewnia uczucie sytości oraz reguluje pracę przewodu pokarmowego. Produktami bogatymi w błonnik pokarmowy są również warzywa i owoce. Stanowią niezastąpione źródło witamin oraz składników mineralnych. Spożywanie warzyw powinno być większe w stosunku do przyjmowanych owoców. Wynika to z mniejszej zawartości cukrów prostych oraz niższej kaloryczności. W trakcie doboru obróbki termicznej warto wybierać techniki, dzięki którym zachowamy maksymalną zawartość składników odżywczych
w gotowej potrawie.

https://www.dietering.com/dieta-active.html

https://www.zdrowaterapiasokowa.com/

 

Tłuszcze

Tłuszcze w diecie są nie tylko źródłem energii ale również materiałem wchodzącym w skład tkanek i komórek organizmu. Warto wybierać tłuszcze wysokiej jakości. Należy unikać izomerów trans które powstają podczas przemysłowego utwardzania tłuszczów. Istotnym czynnikiem w profilaktyce otyłości i chorób metabolicznych jest ograniczenie dań typu fast-food które również zawierają w swoim składzie ilość tłuszczu niejednokrotnie przekraczającą zalecanie dzienne spożycie dla młodego człowieka. Ponadto specyfika wyżej wymienionych dań charakteryzuje się również wysoką zawartością soli której ilość powinna zostać ograniczona. Zaleca się tłuszcze pochodzenia roślinnego (oleje, oliwa z oliwek). Korzystne właściwości zdrowotne wykazują również tłuszcza zawarte np. w orzechach. Udział tłuszczów w diecie powinien wynosić 30-35%. Ryby w diecie są źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) omega-3 i omega-6.

https://www.dietering.com/dieta-active.html

https://www.zdrowaterapiasokowa.com/

 

Witaminy i składniki mineralne

Odpowiednio zbilansowana dieta to taka, która dostarcza odpowiednią podaż składników mineralnych i witamin. Im młodszy organizm tym bardziej widoczne są niedobory składników odżywczych. Składnikiem mineralnym, którego braki obserwuje się najczęściej jest wapń. Niska podaż wapnia związane jest bezpośrednio ze zbyt małym spożyciem mleka i jego przetworów. Wapń wpływa na mineralizację oraz uzyskanie odpowiedniej gęstości kości. Mleko i produkty pochodne stanowić powinny zatem element, który nie może zostać zapomniany w codziennych posiłkach.

Witaminy należą do tych składników odżywczych, bez których organizm człowieka nie może prawidłowo funkcjonować. Witaminy pełnią funkcje katalizatorów biologicznych, umożliwiają zatem przebieg przemian biochemicznych w organizmie. Należy pamiętać zarówno o witaminach rozpuszczalnych w wodzie (witaminy z grupy B, C oraz foliany) jak również tych rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K).

https://www.dietering.com/dieta-active.html

https://www.zdrowaterapiasokowa.com/

 

Ilość posiłków i zapotrzebowanie kaloryczne

Ważnym czynnikiem w żywieniu dzieci i młodzieży jest regularne spożywanie posiłków. Zalecaną ilością jest 4-5 posiłków na dzień, najlepiej co 3-4 godziny. Zapotrzebowanie na energię do 10. roku życia u dziewcząt i chłopców jest podobne i wynosi około 1700 kcal na dobę. Dopiero po 10. roku życia w zależności od płci zmieniają się potrzeby energetyczne, na rzecz zwiększonego zapotrzebowania na energie u chłopców – nawet do 2400 kcal na dobę w grupie wiekowej 10-12 lat i do 3000 kcal w grupie wiekowej 13-15 lat. Natomiast zapotrzebowanie energetyczne dziewczynek w wieku 10-12 lat wynosi średnio 2100 kcal na dobę, a od 13 do 15 roku życia zwiększa się do 2400 kcal na dzień.

Najczęstsze błędy żywieniowe dzieci w wieku szkolnym

Niestety dzieci i młodzież to grupa społeczna która podatna jest na sugestie grupy rówieśniczej oraz dokonywanie niewłaściwych wyborów żywieniowych, pod wpływem środków masowego przekazu. Brak wiedzy dotyczącej prawidłowego żywienia skutkuje sięganie po słodkie i słone przekąski będące źródłem skoncentrowanej energii oraz charakteryzujące się szczególnie wysoką kalorycznością. Ponadto, chętnie wybieranymi są słodzone gazowane napoje. Skutki niewłaściwych nawyków żywieniowych zauważalne są wśród uczniów to zazwyczaj brak umiejętności koncentracji oraz skupienia uwagi co przekłada się na problemy w nauczaniu. Konsekwencją jest również zwiększona masa ciała. w późniejszych latach sprzyja rozwojowi innych przewlekłych chorób takich cukrzyca typu 2. Brak kontroli nad nawykami żywieniowymi może predysponować rozwój nowotworów i osteoporozy, dlatego też duże znaczenie w kształtowaniu nawyków żywieniowych młodego pokolenia mają nauczyciele oraz rodzice.

 

https://www.dietering.com/dieta-active.html

https://www.zdrowaterapiasokowa.com/

Partnerzy

 
Piwniczanka
Strefa 52
Szubryt
Lasy Państwowe Stary Sącz
Tessa
Rebel Electro
Biodermic
Hotel Ibis Styles
Drogi i Mosty - Jan Kaczmarczyk

Patroni medialni

 
Portal tenisowy
Offset magazyn
Uroda i Zdrowie