Wesprzyj nas Fundacja Dietering

Żywność funkcjonalna

03 sierpnia 2020

Co to jest żywność funkcjonalna?

Żywność funkcjonalna to środki spożywcze specjalnego przeznaczenia. Są to produkty, które posiadają udowodnione działanie prozdrowotne. Przejawia się ono głównie we wpływie na poprawę stanu zdrowia oraz naszego samopoczucia, a także zmniejszeniu ryzyka chorób dietozależnych (np. miażdżycy czy nowotworów). Żywność funkcjonalną możemy znaleźć na półkach sklepowych pod postacią zwykłych produktów spożywczych. Nie są to tabletki ani kapsułki, a część składowa codziennie wybieranych produktów spożywczych które goszczą na naszych stołach.

https://www.dietering.com/oferta.html

 

Co wzbogacamy?

Elementem polityki żywieniowej i zdrowotnej naszego kraju jest obowiązkowe wzbogacanie określonych rodzajów żywności. Celem takich działań jest eliminacja niedoborów stwierdzonych w czasie badań epidemiologicznych. Do popularnych programów wzbogacania żywności w niezbędne składniki należy między innymi jodowanie soli kuchennej czy dodawanie witaminy A i D do margaryn. Ponadto na rynku spotkać można jaja wzbogacane w kwasy omega-3. Płatki śniadaniowe z kwasem foliowym oraz wyroby o zmniejszonej zawartości cholesterolu czy sodu.

Aby zwiększyć atrakcyjność swoich produktów, producenci prześcigają się w ilości dodawanych do nich substancji. Coraz częściej są to składniki, które w określonym produkcie w stanie naturalnym występują w znikomych ilościach bądź nie występują wcale. Do najpopularniejszych składników bioaktywnych występujących w produktach spożywczych, zaliczamy:

- probiotyki i prebiotyki których zaletą jest zdolność poprawy pracy naszego układu pokarmowego poprzez zapobieganie zaparciom i stymulację rozwoju korzystnych bakterii flory jelitowej;

- błonnik pokarmowy odpowiadający za regulację procesów trawienia, uczucie sytości oraz poprawę samopoczucia;

- witaminy których ilość w czasie złożonych procesów technologicznych może ulegać znacznemu zmniejszeniu oraz składniki mineralne.

https://www.dietering.com/dieta-active.html

 

Czy warto sięgać po żywność funkcjonalną?

Powstanie tego rodzaju produktów jak już wspomniano, związane było ze stosunkowo niskim spożyciem w społeczeństwie. Mają ona jak najbardziej podstawne działanie. Warto jednak pamiętać, że sięgając w sklepie po kolejny produkty wzbogacony składnikami bioaktywnymi, warto zastanowić się czy nie pokrywamy na nie zapotrzebowania dziennego, spożywając produkty konwencjonalne pochodzące ze zbilansowanej i urozmaiconej diety. Wzbogacanie żywności przynosi nam korzystne efekty jedynie wówczas, jeśli przyjmowanie ulepszonych produktów jest przez nas przemyślane. Zwiększa ono bowiem ryzyko nadmiernego nagromadzenia się składników odżywczych w naszym organizmie, które również w perspektywie długoterminowej może przynieść niekorzystne skutki. Jeśli wiesz, że Twoje nawyki żywieniowe nie są zgodne z najnowszymi wytycznymi propagowanymi przez instytucje żywieniowe w kraju i na świecie, a samodzielne wybory zakupowe stanowią problem związany z nadmiarem codziennych obowiązków warto wybrać opcję cateringu dietetycznego Dietering. Zapewniamy odpowiedni rozkład makroskładników w dietach redukcyjnych oraz leczniczych. Zadbaj o swoje zdrowie już dziś i zaufaj specjalistom z zakresu żywienia.

https://www.dietering.com/

Partnerzy

 
Piwniczanka
Strefa 52
Szubryt
Lasy Państwowe Stary Sącz
Tessa
Rebel Electro
Biodermic
Hotel Ibis Styles
Drogi i Mosty - Jan Kaczmarczyk

Patroni medialni

 
Portal tenisowy
Offset magazyn
Uroda i Zdrowie